ČÚZK a jeho GeoportálGeoportál Českého zeměměřického a katastrálního úřadu je komplexním webovým rozhraním, které umožňuje přístup k prostorovým datům z resortu ČÚZK. Na jednom místě si tak můžete vyhledat informace o prostorových datech ČÚZK, prohlédnout si je a v případě zájmu si je i objednat ve formě služeb nebo souborů. Geoportál ČÚZK se řídí podle pravidel směrnice INSPIRE a zajišťuje především tyto služby: zpřístupnění souborů prostorových dat odpovídajících tématům uvedeným v příloze směrnice, zpřístupnění služeb založených na prostorových datech, zveřejňování metadat, služby elektronického obchodu, sdílení souborů prostorových dat ve veřejné správě a informace o využívání infrastruktury. Geoportál ČÚZK je v dispozici jak v českém, tak v anglickém jazyce a najdeme ho pod odkazem http://geoportal.cuzk.cz/.

Bezplatné elektronické služby ČÚZK

Český úřad zeměměřický a katastrální na svých internetových stránkách poskytuje hned několik bezplatných elektronických služeb. Konkrétně se jedná o tyto služby:

–        Veřejný dálkový přístup – aplikace umožňující přístup k datům z registru RÚIAN

–        Nahlížení do katastru nemovitostí

–        Archiv – WEB

–        DATAZ (Databáze trigonometrických a zhušťovacích bodů)

–        Databáze bodů České státní nivelační sítě

–        Terminologický slovník zeměměřictví a katastru nemovitostí

Servis24 internetbanking přihlášení k účtu je velice jednoduché a snadné. Servis24 přihlášení provedete během minuty. Přihlášení Servis24 je velice primitivní.

Placené elektronické služby ČÚZK

Kromě bezplatných aplikací poskytuje Český úřad zeměměřický a katastrální také placené služby. Jedná se o Dálkový přístup k datům katastru nemovitostí České republiky, který poskytuje nejaktuálnější údaje z katastru nemovitostí pro celé území ČR a Českou síť permanentních stanic pro určování polohy. Českou síť permanentních stanic pro určování polohy (CZEPOS) najdeme na stránce http://czepos.cuzk.cz/, ale její služby jsou poskytovány pouze registrovaným uživatelům. Žádost o registraci k této službě je třeba stáhnout z těchto stránek a vyplněný a podepsaný formulář pak zaslat na Zeměměřický úřad. Přímo na stránkách CZEPOSu najdeme i odkaz ceník jednotlivých služeb.

Postup pro přihlašování do Servis 24 Internetbankingu. Servis 24 přihlášení na osobní účet u České spořitelny. Servis24.cz představuje služby přímého bankovnictví České spořitelny.

ČÚZK a aplikace pro chytré telefony

Pro majitele chytrých telefonů (smartphonů) s operačním systémem Android připravil Zeměměřický úřad speciální aplikaci, kterou si do svých přístrojů mohou nainstalovat. Jedná se o aplikaci s názvem Mapy ČÚZK a je k dispozici pro všechny mobilní telefony, které mají Android od verze 2.3. Aplikace je zcela zdarma a zájemci si ji mohou stáhnout v obchodě Google Play. Co tato aplikace umožňuje? Aplikace Mapy ČÚZK umožňuje prohlížení mapových produktů resortu ČÚZK. Mapy v této aplikaci jsou poskytovány pouze vlastními prohlížecími službami. Aplikace obsahuje nejen aktuální data, ale také archivní mapy z Ústředního archivu zeměměřictví a katastru. Mezi nejdůležitější vlastnosti této aplikace pak patří dotazování na informace z katastru nemovitostí, dotazování na přesně určené souřadnice a další údaje o bodech z databáze bodových polí ČR a také vyhledávání míst v mapě podle databází geografických jmen, adres a správního členění. Aplikaci s mapami ČÚZK mohou využít také majitelé mobilů od společnosti Apple. Pokud tedy máte iPhone nebo iPad, můžete si do něj tuto aplikaci také stáhnout a to zdarma z obchodu iTunes.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!