Rejstřík škol a školských zařízeníDalším rejstříkem, který už ale není tolik známý, je rejstřík škol a školských zařízení. Na internetu jej najdeme na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nebo pod přímým odkazem http://rejskol.msmt.cz/. Při vyhledávání v rejstříku škol pak stačí vyplnit jen některý z požadovaných údajů – např. název školy, ale vyhledávat můžeme i podle adresy, identifikačního čísla, druhu školy nebo kraje, kde škola sídlí. Poté, co údaje zadáme, klikneme na tlačítko Vybrat a zobrazí se nám výpis škol, které splňují námi zadané parametry. Po kliknutí na detail vybrané školy nebo školského zařízení se nám pak objeví detailní informace, jako např. nejvyšší povolený počet žáků na škole a seznam všech vzdělávacích oborů, které se na škole vyučují, včetně jejich kapacity a délky vzdělávání.

Servis24 internetbanking je velice jednoduché a snadné. Aktuální kurz eura dle kurzovního lístku České národní banky.

Evropský obchodní rejstřík

Tento rejstřík umožňuje přístup k údajům o obchodních společnostech z celé Evropy. Můžeme díky němu získat informace z národních rejstříků zemí jako je např. Belgie, Irsko, Dánsko, Řecko, Itálie, Rakousko, Německo, Estonsko, Lotyšsko, Španělsko a několika dalších. Všechny služby evropského obchodního rejstříku (EBR) jsou poskytovány online prostřednictvím internetu. Oficiální webové stránky pak nalezneme na adrese http://www.ebr.org/. Informace na nich jsou ale pouze v anglickém jazyce. Co se týká členských zemí Evropského obchodního rejstříku, tak jejich seznam, bližší informace atd. najdeme na stránce http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/prime-vstupy-do-zahranicnich-obchodnich-1491.html, kde jsou k dispozici i přímé odkazy na rejstříky z jednotlivých zemí Evropy, ale i z ostatních kontinentů.

Rejstříky dlužníků

Mezi důležité rejstříky, se kterými se v praxi setkává hodně lidí, jsou rejstříky dlužníků. Patří mezi ně např. známý registr SOLUS  nebo Centrální registr dlužníků České republiky (CERD).

SOLUS – pod tímto názvem se skrývá zájmové sdružení právnických osob, jehož hlavním cílem je prevence předlužování klientů, prevence růstu počtu dlužníků, zvýšení vymahatelnosti dluhů nebo snížení finanční ztráty věřitelů. Sdružení SOLUS u nás funguje už od roku 1999 a paří do něj především banky, nebankovní finanční instituce, velcí telekomunikační operátoři nebo distributoři energií. Registr SOLUS tak využívají např. finanční instituce, když se rozhodují o tom, zda klientovi poskytnou úvěr nebo ne. Pokud je klient zapsán v rejstříku dlužníků SOLUS, tak pak na půjčku nemá nárok. Internetové stránky SOLUSu se nacházejí pod odkazem https://www.solus.cz/ a jejich součástí je nejen základní registr fyzických osob, které patří mezi neplatiče, ale také registr IČ, pozitivní registr, registr neplatných dokladů, insolvenční registr a registr třetích stran. Žádost o výpis z rejstříku SOLUS je možné si podat i formou esemesky. Služba se jmenuje SMS výpis a je určená výhradně pro fyzické osoby. Její kompletní ceník pak nalezneme na internetových stránkách sdružení SOLUS.

Centrální registr dlužníků České republiky je velký informační systém, který obsahuje informace o nesplacených závazcích ekonomických subjektů, které jsou registrované na území České republiky. Přístup do něj je možný na základě registrace, kterou můžeme provést na stránkách http://www.centralniregistrdluzniku.cz/. Samotná registrace je zdarma a registrovat se zde mohou jak fyzické osoby, tak podnikatelské subjekty. Kromě insolvenčního rejstříku zahrnuje CERD celou řadu dalších informací – patří mezi ně např. návrhy na konkurs, konkursy na majetek, burza pohledávek, hledání věřitelů, osoby v pátrání, neplatné doklady, další rejstříky a několik dalších služeb. Nejedná se však o oficiálně uznávaný úvěrový registr, takže např. výpis z rejstříku dlužníků z tohoto registru nám k ničemu nebude. Naopak mezi oficiální úvěrové rejstříky patří Bankovní registr klientských informací (BRKI), se kterým spolupracují největší české bankovní instituce.Jeho webové stránky, na kterých si můžeme podat žádost o výpis, jsou na adrese http://www.cbcb.cz/. Dalším úvěrovým registrem je Nebankovní registr klientských informací (NRKI). Na rozdíl od předchozího se zaměřuje na informace o klientech nebankovních společností. Funguje od roku 2005 a na internetu má stránky http://www.cncb.cz/. Posledním úvěrovým rejstříkem, na který se podíváme, je Centrální registr úvěrů(CRÚ). Ten patří pod Českou národní banku a oproti předchozím registrům se zaměřuje na informace o úvěrových závazcích fyzických osob podnikatelů a právnických osob. Bližší informace o něm najdeme na adrese http://www.cnb.cz/cs/dohled_financni_trh/centralni_registr_uveru/.

Postup pro přihlašování do Servis 24 Internetbankingu. Servis 24 přihlášení na osobní účet u České spořitelny. Servis24.cz představuje služby přímého bankovnictví České spořitelny.

ARES – administrativní registr ekonomických subjektů

Na závěr si ještě představíme rejstřík ekonomických subjektů, který funguje pod zkratkou ARES. Jedná se o informační systém, který umožňuje hledání mezi ekonomickými subjekty, které jsou zaregistrované v ČR. Internetové stránky administrativního registru ekonomických subjektů najdeme na adrese http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares.html.cz. Mezi hlavní zdroje tohoto rejstříku patří obchodní a živnostenský rejstřík, registry ekonomických subjektů, církví, zdravotnických zařízení, dále seznam občanských sdružení, rejstřík škol, seznam politických stran a mnoho dalších. ARES je kromě české verze k dispozici i v anglickém jazyce – přepnout do angličtiny si jej můžeme snadno jedním kliknutím na odkaz English version, který je na levé straně webu hned pod hlavním menu.

Ostatní rejstříky v České republice

Kromě výše popsaných rejstříků u nás existuje ještě řada dalších, méně známých. Patří mezi ně např. Rejstřík registrovaných církví a náboženských společností, Rejstřík veřejných výzkumných institucí, Rejstřík osob se zákazem plnění veřejných zakázek, Rejstřík koncesních smluv, Rejstřík informací o výsledcích, Námořní rejstřík ČR, Soudní rejstřík, Rejstřík zástav atd.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!